Elite_Tobajo_Pik_Disney_4_VinnerUnghestfinalen arrangeres i forbindelse med den årlige hingstekåringen i Norsk Varmblod for 4- og 5 åringer kvalifisert det forutgående år. Unghestfinalen er åpen for alle kvalifiserte hester, mens Norsk Varmblod Elitefinale er forbeholdt hester førstegangsregistrert i Norsk Varmblod sitt A-register. Elitefinalen er en del av den åpne klassen. Det er 2 separate premieringer, og en NV-hest kan følgelig vinne begge klasser.

Der rir du om gjeve premier i flotte omgivelser, du får en ny bedømmelse av hesten din og dermed et bilde på utviklingen.

Kvalifiseringskrav

Unghestfinalen er åpen for alle kvalifiserte hester, mens Norsk Varmblod Elitefinale er forbeholdt hester førstegangsregistrert i Norsk Varmblod sitt A-register. Hestne må ha gjennomført en full unghesttest med eksteriørbedømmelse og rideprøve. Les mer om treårstesten eller fireårstesten.

For å kvalifisere seg må de ha oppnådd 7.5 eller bedre i totalindeks i enten sprang- eller gangartsdisiplin (Totalindeks = 0.4*Eksteriørindeks + 0.6*Bruksprøve)

 

Vinnere 2017

Beste fireårige gang: Stallknektens D’Asti (De Noir/ Painters Row xx), oppdretter Kjetil Skaugen, eier Lena Erlandsen
Beste femårige gang: Gørklintgårds Cava  (Gørklintgårds Santos/Castro), oppdretter Jørgen Ravn, eier Caroline Elisabeth Lindseth
Beste fireårige sprang: Quinn (Favorit Ask/Quasimodo Z), oppdretter/eier Ine Sandvoll
Beste femårige sprang: Jotunheimens Ridder (JJ Rayban/Alfas Arnt), oppdretter Anne Kjæstad Veggum, eier Marthe Bjerkeseth, Magnus Mordal

Vinnere 2016

Beste fireårige gang: Lillebergs Cathageno (Tobajo Picez/Cathageno), oppdretter Lene Berg, eier Beate Kåsa Stensrud
Beste femårige gang: Maro’s Fabergée (Fassbinder/Blue Hors Romanov), oppdretter Linn Næss Evensen, eier Silje Tornvik
Beste fireårige sprang: Sweet Chilli (Tobajo Picez/Alfas Arnt), oppdretter og eier Ann-Cathrin Arnesen m/ familie
Beste femårige sprang: Ingen deltakende

Vinnere 2015

Beste fireårige gang: Olympic Dior (Royal Olymp/Loran), oppdretter og eier Karina Olsen
Beste femårige gang: To B Oro (Tobajo Picez/Aktuell), oppdretter Stall Oro, eier Hanne Jaasund
Beste fireårige sprang: Alfas Olympus (Coronado II/LandlystSir Barry), oppdretter og eier Alf Kjetil Andresen
Beste femårige sprang: Ingen deltakende

Vinnere 2014

Beste fireårige gang: Rakatschi (JJ Rayban/Akatschi), oppdretter Monica Engebretsen, eier Ida Gamre
Beste femårige gang: Ekras Chilli Vanilli (Contendro I /Laurin), oppdretter Per Martens, eier Per Martens og Turid Hammer
Beste fireårige sprang: Beat It (Heartbeat/Rebel Z III) oppdretter og eier av Jeanett Fåne
Beste femårige sprang: Sancerre (Careful/Rastell) oppdretter Lars Ole Frøland, eier familien Frøland.

Vinnere 2013

Beste fireårige gang: Tobajo Pik Disney II (Tobajo Picez/Walt Disney I)
Beste femårige gang: Dana (Dancier/Walt Disney I), oppdretter Mariann Sælid, eier Rebecca og Anita J. Rowley
Beste fireårige sprang: Lundsbakkens Avier (Cicero van T&L/Weltstar), oppdretter og eier Yvonne T. Stubberud
Beste femårige sprang: Dynastar (Stalll-K’s Dynamit/Lorofino xx) Oppdretter og eier Maria Sibbern

Fra 2007-2011 ble de beste unghestene fra unghesttester utnevnt på Eliteskuet, oversikten her:

Årets 3-årige gangartshest

2011: De Jolie (De Noir/Akatschi), eier og oppdretter Monica Engebretsen
2010: EKs Ment II Be (Tobajo Picez/Bernstein), eier og oppdretter Eva Kindahl
2009: Piri Piri (Blue Hors Don Romantic/Davignon I) Eier og oppdretter Cecilie Kilde
2008: Tobajo Pik Disney (Tobajo Picez/Walt Disney I), oppdretter Tobajo Sporthorses

Årets 3-årige spranghest

2011:
2010: EKs Ment II Be (Tobajo Picez/Bernstein), eier og oppdretter Eva Kindahl
2009: Engas Naranja (Casir Ask/Calato), oppdretter og eier Kady Besseberg
2008: Engas Diva (Cajus/Goldmaster), oppdretter og eier Kady Besseberg
2007:

Årets 4-årige gangartshest

2011: Vivelstads Real Dynamite (Stall-K’s Dynamit/Resident), oppdretter og eier Mette Hansson
2010:
2009: Vivelstads Renoir (De Noir/Resident), oppdretter og eier Mette Hansson
2008: JJ Dolche Vita (De Niro/Caprimond E.H), oppdretter JJ Horses
2007:

Årets 4-årige spranghest

2011:
2010: Tobajo Pik Performance (Tobajo Picez/Lonely Boy), oppdretter Tobajo Sporthorses
2009: Aathens Amon (Tobajo Picez/Falleur), oppdretter Jan Petter Haugen og Gro Kjenner
2008: RR Landdorne (Solos Landtinus/Royal Z II) Eier og oppdretter Unn Reierstad
2007:

Vinnere Kvalitetsbedømmelsen 1981-2006

Kvalitetsbedømmelsen var en unghesttest for fire år gamle hester (pluss fem år gamle hopper som hadde hatt føll) som første gang ble arrangert i 1981. I en lang periode var Kvalitetsbedømmelsen også bruksprøvearena for hingstene, og det ble kun arrangert én i året. På kvalitetsbedømmelsen ble beste gang- og spranghest utnevnt, i tillegg ble de beste norskfødte spesielt dratt frem. Under er oversikten over de beste Norsk Varmblod på Kvalitetsbedømmelsen gjennom årene.

Beste norskfødte gangartshest

2006:
2005: JJ Rocco (Riccione/Donnerhall), oppdretter JJ Horses
2004:
2003:
2002: Solbergs Mandela (Manstein/Renomè), oppdretter Solberg Stutteri AS
2001:
2000:
1999:
1998:
1997:
1996:
1995:
1994:
1993:
1992:
1991:
1990:
1989:
1988:
1987:
1986:
1985:
1984:
1983:
1982:
1981:

Beste norskfødte spranghest

2006: Legionaire H (Löjtnantshjärte/Bobbe’s Grande xx)
2005: Tobajo Picez (Cortez/Pik Trumpf), eier og oppdretter Tormod Bakke Johnsen
2004: Lorenzo (Löjtnantshjärte/Sparkling Boy xx), oppdretter Anette og Liv Haukås
2003: Tobajo Amorino (Laurin/Pik Trumpf), eier og oppdretter Tormod Bakke Johnsen
2002: Coscov (Vechta/Darg), oppdretter Kady Besseberg
2001:
2000:
1999:
1998:
1997:
1996:
1995:
1994:
1993:
1992:
1991:
1990:
1989:
1988:
1987:
1986:
1985:
1984:
1983:
1982:
1981:

Vinnere treårstest 2002-2006

Beste 3-årige gangartshest

2006:
2005: Zidana Arkide (Blue Hors Don Schufro/Arkedin), Elisabeth og Kathrine Gunby
2002: Lt Labrina (Löjtnantshjärte/Diamond), oppd

Beste 3-årige spranghest

2005: Løytnant Gizmo (Löjtnantshjärte/Armstrong), oppdretter Knut Erik Halvorsen
2004: Lt Gjulems Primera (Löjtnantshjärte/Olympic Coctail), oppdretter Eva Holmsen