Diacontinus x Don Carlos
Født: 2023
Stambok: Hannoveraner
Oppdretter: Kurt Madsen (DK)
Eier: Eirin Emaus
Tilgjengelig: Hesselhoej.dk fra 1. mai 2026
Kåring 2026
Atferd: Godkjent
Veterinærklasse: 1
Stangmål: 170 cm
Kåret for 2026 – 2028
Stor hingst av ganske god type. God kroppsbygning. Velbalansert, men tung galopp ved løsvisning.
Tung galopp, på framparten. Ganske god teknikk, bedre bak enn foran. Retter seg bra. God taksasjon og kapasitet. Positiv innstilling til oppgaven. Viser god galopp under rytter.
| EKSTERIØR | |
|---|---|
| Type | 7,5 |
| Hode/hals/kropp | 8 |
| Frambein | 7 |
| Bakbein | 7 |
| Bevegelsenes korrekthet | 7,5 |
| Bein totalt | 7 |
| Skritt | 7,5 |
| Trav | 7 |
| Galopp | 7 |
| Helhet | 7,5 |
| BRUKSPRØVE LØSHOPPING | Karakter | |
|---|---|---|
| Galopp | På framparten. Tung. | 7,5 |
| Teknikk | Bedre bak enn foran, retter seg bra. | 7,5 |
| Taksasjon | God. | 8 |
| Kapasitet | God. | 8 |
| Ridbarhet/temperament | God. | 8 |
| Sprangindeks | 7,8 |
| RESULTAT | |
|---|---|
| Eksteriørindeks | 7,5 |
| Sprangsindeks | 7,8 |
| Totalindeks | 7,68 |
Eiers kommentar
Dominic Moore of XLNZ sjarmerte dommerne ved årets hingstekåring på Vallemyrene med sin ro, sitt overblikk, og eksepsjonelle arbeidsvilje. Videre med korrekt eksteriør, tre solide gangarter, og god kapasitet og teknikk ved løshopping.
Dominic er avlet på en velutprøvd oppskrift for suksess: Her er det kombinert en dose moderne, prestasjonssterkt blod i far, en dose solid, sikker forarving av gode egenskaper i morfar, og en dose fullblod for edelhet, utholdenhet og yteevne i mormors far.
Dominics far Diacontinus er en av Landgestuet Celles absolutt beste hingster. Her ligger det en stjernerekke av favoritthingster bak; Diarado-Contendro I-Argentinus. Ta et kjapt Google søk, listen over egne prestasjoner i sport og avl er for lang for å gjengi her.
Morfar Don Carlos er en legende, riktig nok en liten kuriositet, da han er en ekte «old-timer» eller skal vi si klassiker. Han er far til flere kårede hingster, blant andre Drosselklang II, årets Hannoveraner i 2001, og har tallrike avkom som har gått i de høyeste klassene i alle tre grener.
Morslinjen er av det beste fullblod. Både Dashing Blade xx og Surumo xx var derbyvinnere. Lalibre xx (mormor) har avlet årets hest på Århus galoppbane.
Dominic Moore of XLNZ kan passe til en rekke hopper, og spesielt hans fantastiske temperament må løftes frem om du leter etter hingst til din hoppe i år. Med økt fokus på hestevelferd og hesten som «happy athlete» er det viktigere enn noen sinne å avle hester som kan trives i sporten, med nerver til å tåle alt det innebærer. Han vil være tilgjengelig via Hesselhøj i Danmark. Vi har flere seminstasjoner i Norge som formidler sæd fra Hesselhøj. Hesselhøj tilbyr 2 rater og føllgaranti.
Dominic Moore of XLNZ vil være til salgs med overtagelse ved endt avlsesong, eller etter nærmere avtale, seriøse henvendelser er velkomne. Tlf 97194801.







