Elite_Tobajo_Pik_Disney_4_Vinner

Elitefinale

Elitefinalen arrangeres under det årlige Eliteskuet på høsten, og er kun for hester som er førstegangsregistrert i Norsk Varmblod sitt A-register. For å kvalifisere må hesten oppnå en totalindeks på minimum 7,50 ved en regional unghesttest inneværende år.

Totalindeks = 0.4*Eksteriørindeks + 0.6*Bruksprøve.

  • 3-årsfinale gangarter (gangartsklasse)
  • 3-årsfinale sprang (løshopping)
  • 4-årsfinale gangarter (gangartsklasse)
  • 4-årsfinale sprang (sprangklasse)

Unghestfinale

Unghestfinalen arrangeres under den årlige hingstekåringen, og er åpen for alle hester – uavhengig av stamboktilhørighet. For å kvalifisere må hesten oppnå en bruksindeks på minimum 7,50 ved en regional unghesttest foregående år. I finalen skal hesten fremvises under egenrytter og fremmedrytter.

  • 4-årsfinale gangarter
  • 4-årsfinale sprang
  • 5-årsfinale gangarter
  • 5-årsfinale sprang

Det er to separate premieringer, og en NV-hest kan følgelig vinne begge klasser.


Vinnere 2017

Beste 4-åring gang: Stallknektens D’Asti (De Noir/ Painters Row xx), oppdretter Kjetil Skaugen, eier Lena Erlandsen
Beste 5-åring gang: Gørklintgårds Cava  (Gørklintgårds Santos/Castro), oppdretter Jørgen Ravn, eier Caroline Elisabeth Lindseth
Beste 4-åring sprang: Quinn (Favorit Ask/Quasimodo Z), oppdretter/eier Ine Sandvoll
Beste 5-åring sprang: Jotunheimens Ridder (JJ Rayban/Alfas Arnt), oppdretter Anne Kjæstad Veggum, eier Marthe Bjerkeseth, Magnus Mordal

Vinnere 2016

Beste 4-åring gang: Lillebergs Cathageno (Tobajo Picez/Cathageno), oppdretter Lene Berg, eier Beate Kåsa Stensrud
Beste 5-åring gang: Maro’s Fabergée (Fassbinder/Blue Hors Romanov), oppdretter Linn Næss Evensen, eier Silje Tornvik
Beste 4-åring sprang: Sweet Chilli (Tobajo Picez/Alfas Arnt), oppdretter og eier Ann-Cathrin Arnesen m/ familie

Vinnere 2015

Beste 4-åring gang: Olympic Dior (Royal Olymp/Loran), oppdretter og eier Karina Olsen
Beste 5-åring gang: To B Oro (Tobajo Picez/Aktuell), oppdretter Stall Oro, eier Hanne Jaasund
Beste 4-åring sprang: Alfas Olympus (Coronado II/LandlystSir Barry), oppdretter og eier Alf Kjetil Andresen

Vinnere 2014

Beste 4-åring gang: Rakatschi (JJ Rayban/Akatschi), oppdretter Monica Engebretsen, eier Ida Gamre
Beste 5-åring gang: Ekras Chilli Vanilli (Contendro I /Laurin), oppdretter Per Martens, eier Per Martens og Turid Hammer
Beste 4-åring sprang: Beat It (Heartbeat/Rebel Z III) oppdretter og eier av Jeanett Fåne
Beste 5-åring sprang: Sancerre (Careful/Rastell) oppdretter Lars Ole Frøland, eier familien Frøland.

Vinnere 2013

Beste 4-åring gang: Tobajo Pik Disney II (Tobajo Picez/Walt Disney I)
Beste 5-åring gang: Dana (Dancier/Walt Disney I), oppdretter Mariann Sælid, eier Rebecca og Anita J. Rowley
Beste 4-åring sprang: Lundsbakkens Avier (Cicero van T&L/Weltstar), oppdretter og eier Yvonne T. Stubberud
Beste 5-åring sprang: Dynastar (Stalll-K’s Dynamit/Lorofino xx) Oppdretter og eier Maria Sibbern

Fra 2007-2011 ble de beste unghestene fra unghesttester utnevnt på Eliteskuet, oversikten her:

Årets 3-årige gangartshest

2011: De Jolie (De Noir/Akatschi), eier og oppdretter Monica Engebretsen
2010: EKs Ment II Be (Tobajo Picez/Bernstein), eier og oppdretter Eva Kindahl
2009: Piri Piri (Blue Hors Don Romantic/Davignon I) Eier og oppdretter Cecilie Kilde
2008: Tobajo Pik Disney (Tobajo Picez/Walt Disney I), oppdretter Tobajo Sporthorses

Årets 3-årige spranghest

2010: EKs Ment II Be (Tobajo Picez/Bernstein), eier og oppdretter Eva Kindahl
2009: Engas Naranja (Casir Ask/Calato), oppdretter og eier Kady Besseberg
2008: Engas Diva (Cajus/Goldmaster), oppdretter og eier Kady Besseberg

Årets 4-årige gangartshest

2011: Vivelstads Real Dynamite (Stall-K’s Dynamit/Resident), oppdretter og eier Mette Hansson
2009: Vivelstads Renoir (De Noir/Resident), oppdretter og eier Mette Hansson
2008: JJ Dolche Vita (De Niro/Caprimond E.H), oppdretter JJ Horses

Årets 4-årige spranghest

2010: Tobajo Pik Performance (Tobajo Picez/Lonely Boy), oppdretter Tobajo Sporthorses
2009: Aathens Amon (Tobajo Picez/Falleur), oppdretter Jan Petter Haugen og Gro Kjenner
2008: RR Landdorne (Solos Landtinus/Royal Z II) Eier og oppdretter Unn Reierstad


Vinnere Kvalitetsbedømmelsen 1981-2006

Kvalitetsbedømmelsen var en unghesttest for fire år gamle hester (pluss fem år gamle hopper som hadde hatt føll) som første gang ble arrangert i 1981. I en lang periode var Kvalitetsbedømmelsen også bruksprøvearena for hingstene, og det ble kun arrangert én i året. På kvalitetsbedømmelsen ble beste gang- og spranghest utnevnt, i tillegg ble de beste norskfødte spesielt dratt frem. Under er oversikten over de beste Norsk Varmblod på Kvalitetsbedømmelsen gjennom årene.

Beste norskfødte gangartshest

2005: JJ Rocco (Riccione/Donnerhall), oppdretter JJ Horses
2002: Solbergs Mandela (Manstein/Renomè), oppdretter Solberg Stutteri AS

Beste norskfødte spranghest

2006: Legionaire H (Löjtnantshjärte/Bobbe’s Grande xx)
2005: Tobajo Picez (Cortez/Pik Trumpf), eier og oppdretter Tormod Bakke Johnsen
2004: Lorenzo (Löjtnantshjärte/Sparkling Boy xx), oppdretter Anette og Liv Haukås
2003: Tobajo Amorino (Laurin/Pik Trumpf), eier og oppdretter Tormod Bakke Johnsen
2002: Coscov (Vechta/Darg), oppdretter Kady Besseberg


Vinnere treårstest 2002-2006

Beste 3-årige gangartshest

2005: Zidana Arkide (Blue Hors Don Schufro/Arkedin), Elisabeth og Kathrine Gunby
2002: Lt Labrina (Löjtnantshjärte/Diamond), oppdretter Nina Karstensen og Tore Reiersen

Beste 3-årige spranghest

2005: Løytnant Gizmo (Löjtnantshjärte/Armstrong), oppdretter Knut Erik Halvorsen
2004: Lt Gjulems Primera (Löjtnantshjärte/Olympic Coctail), oppdretter Eva Holmsen